Pravda o bojových plemenech

8. května 2016 v 12:45 |  BORDEAUXSKÁ DOGA (BX)

"Žádné bojové psí plemeno nikdy neexistovalo a neexistuje. Existují pouze psí jedinci zneužívaní ke psím zápasům (Sehnerová, 2001). " Souboje psích gladiátorů byly velmi kruté, avšak zároveň striktně regulované pravidly. Oba protivníci museli být přibližně stejné hmotnosti, určité chvaty byly zakázané a jak bylo třeba, musel vlastník přinutit zvíře změnit pozici. Při boji nebyl tolerován žádný pokřik nebo povzbuzování (Bíroš, 2005).

"Bojový" pesbylo tedy zvíře barbarů, které bylo odchyceno na válečném poli nebo dovezeno z římských provincií k zápasům v cirkách. Tento typ psa zmizel po rozpadu římské říše. V moderní době vyšlechtěná plemena psů k hubení krys, byla člověkem zneužita k zápasům nejen se psy. Jsou to psi nanejvýš střední váhy, kteří jsou velice vytrvalí. Když se jim dostane vysoká hladina adrenalinu do krve, v ringu neznají pravidla, to vše však kvůli svému agresivnímu pánovi, jemuž jsou oddaní a bojují jen pro něj.

V každém plemeni se najdou agresivní, kousaví jedinci, protože jsou chovatelem či pánem špatně socializováni. Stejně tak jako dochází k útokům například molossů, najdou se agresivní jedinci i mezi jezevčíky, kokršpaněly či jinými plemeny menšího vzrůstu. Agresivita u těchto plemen je v podstatě stejně vysoká, jen se o jejich útocích tolik nemluví, vzhledem k jejich mírnějším následkům. Zařadit mezi nebezpečná psí plemena například bulmastifa, BX, komondora, německého ovčáka a další plemena velkého až obřího vzrůstu je naprostý nesmysl. Vždyť agresivita se projevuje u každého plemene ať malého či velkého, jen v různé míře. Jak uvádí Sehnerová (2001): "Nemůžeme tvrdit, že existují psí plemena nebezpečná lidem, nanejvýš zde lze potvrdit, že existují lidé nebezpeční psům, kteří ovlivňují jejich chování a následkem je labilní povaha těchto psů." Pokud pes napadne vetřelce, který přelezl jeho plot, nemůžeme hned odsuzovat všechny psy příslušného plemene, ale posuzovat psa jako jedince. Současně bychom měli uvažovat, proč pes člověka napadl, vždyť vstoupil na jeho území a on je povinen toto území bránit, k tomu je přeci vycvičen. Psi mohou kousat z mnoha různých důvodů, včetně sociálního konfliktu, teritoriální obrany, bázlivosti nebo úzkosti.

Žádný pes se nerodí jako zabiják, notabene ne jako lovec lidí! Za to může buď nezvládnutá výchova, nebo v horším případě úmyslný výcvik k agresivitě(Vacková, 2000). Agresivní psi nejsou výtvorem přírody, nýbrž zvrhlou fantazií a chováním člověka, který psy cvičí pro tzv. psí zápasy, které jsou u nás sice zákonem zakázány, avšak stále se najde mnoho chovatelů, kteří psy pro tyto účely vychovávají a následně množí. Bijí psy olověnou tyčí a od rána do večera na ně křičí a dávají jim najevo svou sílu v rukou neustálým týráním, aby psa vyprovokovali k útoku ze strachu. Takový pes se pak stává bázlivým a na všechno ve svém okolí reaguje agresivitou. Konflikty jsou často založené na majitelově chybějících znalostech chování a biologických požadavcích příslušných jejich potřebám v psím životě. Toto platí zvláště při komunikaci se psy.

autor článku Ing. Klára Jandová
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama